"Oddźwięk tej akcji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Włączyli się harcerze, szkoły, zakłady optyczne, ale bardzo często zgłaszali się po prostu indywidualni pacjenci, którzy przynosili lub przysyłali swoje stare okulary" – powiedziała pomysłodawczyni inicjatywy okulistka dr Iwona Filipecka.

Jesienią ub. roku podczas medycznej wyprawy do Afryki przebadała wzrok 1700 dzieci i ok. 100 osób dorosłych. Widząc, jak trudno dostępne są tam okulary, które mogą znacznie zwiększyć komfort życia osób z wadami wzroku, zdecydowała o organizacji zbiórki. Od lutego do końca maja tego roku każdy, kto miał okulary, których już nie używał, mógł przysłać je do bielskiej kliniki Okulus Plus, gdzie pracuje.

Jak poinformowano w poniedziałek, oprócz okularów do prac bliskich, okulistyczne paczki wzbogacono dodatkowo 114 parami okularów przeciwsłonecznych, które specjaliści zakupili ze środków pozyskanych od darczyńców. Ich wysyłkę już rozpoczęto. Pierwszą paczkę - najpilniejszą - osobiście odebrały siostry michalitki, które kilka dni temu odwiedziły bielski ośrodek. Dystrybucję kolejnych zaplanowano zakończyć do połowy lipca. Trafią do Kamerunu, Ghany, Burundi i Ruandy.

"Pierwsze 30 par okularów korekcyjnych trafi do przebadanych przez nas kameruńskich nauczycieli i katechetów w Nquelemenduka i Betary Oya. Do tych misji będzie wysłanych znacznie więcej okularów, ale te są potrzebne już od września, stąd taka indywidualna przesyłka" - powiedziała dr Filipecka.

Jest to już druga partia okularów, którą przygotowali „Okuliści dla Afryki”. W zeszłym roku, dzięki sponsorom i przyjaciołom akcji, udało się w ten sam sposób pomóc młodym Kameruńczykom w wieku od 4 do 25 lat. Przekazano wówczas 130 par okularów korekcyjnych i 200 par okularów słonecznych do afrykańskich szkół i przedszkoli prowadzonych przez polskie misjonarki.

Jak podkreśla dr Filipecka, koszt zakupu okularów jest wydatkiem, na jaki bardzo wielu Afrykańczyków nie może sobie pozwolić. Problemem jest także brak dostępu do jakichkolwiek badań wzroku w wielu regionach.

Inicjatorem zbiórki okularów byli organizatorzy akcji "Okuliści dla Afryki": bielska klinika Okulus, która współpracuje z Fundacjami Dzieci Afryki i Redemptoris Missio. Bardzo istotna jest także rola polskich misjonarzy, którzy będą rozdawać okulary w Afryce. Bez ich wsparcia cała akcja byłaby niemożliwa.

To kolejna taka akcja zainicjowana w województwie śląskim. W styczniu tego roku podsumowano przedsięwzięcie adresowane do ubogich z krajów afrykańskich i Bliskiego Wschodu - w Urzędzie Miasta w Rudzie Śląskiej zebrano ponad 1,5 tys. par używanych okularów. Była to część ogólnoświatowej akcji prowadzonej przez Fundację One Sight, również wsparli ją darczyńcy z całego kraju.