Akcja odbyła się w Zespole Poradni Specjalistycznych zabrzańskiego centrum i połączona będzie z obchodami Światowego Dnia Serca, które w tym roku odbywa się pod hasłem "Kierunek - zdrowe serce".

Celem akcji edukacyjno-informacyjnej, jak informuje Śląskie Centrum Chorób Serca, było "zachęcenie i wsparcie społeczeństwa w prowadzeniu zdrowego, przyjaznego sercu trybu życia".

W niedzielę każdy mógł wykonać bezpłatne badanie ekg, spirometrię, zmierzyć poziom cukru, stężenie cholesterolu we krwi, ciśnienie tętnicze czy poziom BMI. Zainteresowani mogli uzyskać również szczegółowe informacje na temat profilaktyki chorób układu krążenia, uzyskać porady dotyczące odpowiedniej diety, dowiedzieć się jakie są możliwości walki z papierosowym nałogiem. Bezpłatnych konsultacji będą również udzielać lekarze specjaliści.

W niedzielę, po raz jedenasty obchodzono Światowy Dzień Serca. Przewodnim hasłem tegorocznych obchodów jest profilaktyka chorób układu krążenia u kobiet i dzieci.

Jak wynika z raportu World Heart Federation z 2011 roku, na który powołuje się Śląskie Centrum Chorób Serca, każdego roku odnotowuje się 17,1 mln zgonów z powodu choroby serca lub przebytego udaru.