Dr Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego poinformowała, że w 2016 roku takich zabiegów wykonano w tej placówce siedem. Wzrost liczby przeszczepów to efekt społecznej edukacji. Lekarze ze szpitala spotykają się z pacjentami oraz uczestniczą w kampaniach społecznych, promujących transplantację.

12 czerwca 2017 roku wykonano transplantację, która była czwartym w Polsce krzyżowym przeszczepem nerek od osób niespokrewnionych. W USK we Wrocławiu narząd przeszczepiono dwóm mężczyznom, podczas gdy w tym samym czasie operowano partnerki obu mężczyzn w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Po raz pierwszy przy takim zabiegu nie transportowano pobranych narządów. Do tej pory nerka po pobraniu była schładzana, wkładana do lodu i transportowana jak najszybciej do drugiego ośrodka. Tym razem dawca i biorca byli operowani w jednym szpitalu.

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant w 2016 roku w Polsce przeszczepiono 978 nerek, w tym tylko 50 od żywych dawców. Na początku 2017 roku na przeszczep nerki oczekiwało 1031 pacjentów. (pap)

 [-OFERTA_HTML-]

autor: Roman Skiba

ros/ malk/