Zagadnienia związane ze stanem zdrowia oraz społeczną aktywnością starszych kobiet były tematem panelu pt. „Młodość na drugim biegu – starzenie się kobiet”, zorganizowanego w ramach Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia. Wśród uczestniczek debaty znalazły się między innymi profesor dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta z Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, profesor dr hab. Małgorzata Fuszara, Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania oraz Jolanta Kwaśniewska, Prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

Uczestniczki panelu podkreślały, że co prawda nie można zatrzymać czasu, jednak to, w jaki sposób będzie wyglądała nasza kondycja na starość, w dużej mierze zależy od nas samych. Potwierdzają to dane medyczne. Styl życia aż w 80 procentach ma wpływ na szybkości procesu starzenia się organizmu. Osoby starsze, które chcą mieć możliwość sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie muszą starzeć się zdrowo. 

Czytaj także: Długofalowa polityka senioralna: wyzwania dla Polski i Europy >>>

- Dla wielu kobiet okres po 50. roku życia to właśnie czas na największą aktywność. Kobieta w okresie przekwitania w końcu ma czas na zajęcie się sobą oraz inwestowanie we własny rozwój, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej – mówiła podczas panelu profesor Violetta Skrzypulec-Plinta.

Uczestniczki sesji zwracały również uwagę na konieczność społecznej integracji osób starszych oraz walki z dyskryminacją na rynku pracy z uwagi na wiek. 

Jak podkreślała Jolanta Kwaśniewska – „Wiele starszych osób chce być aktywnych przez całe życie. Nie mają jednak pojęcia, gdzie szukać informacji na temat możliwości dalszego rozwoju. Jednym z problemów jest tworzenie „gett dla seniorów” i izolowanie ich od młodzieży. Dla zdrowego i aktywnego starzenia kluczowe jest wzajemne przenikanie się środowisk osób młodych i starszych, a tym samym wymiana doświadczeń oraz wiedzy. Z jednej strony ułatwi to aktywny udział seniorów w życiu społecznym, z drugiej pozwoli młodym przygotować się na starość, zarówno pod względem psychicznym, kondycyjny, jaki finansowym”.

Zdaniem Krystyny Lewkowicz, Prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, ważną rolę w procesie integracji osób starszych – szczególnie kobiet, które często z uwagi na większą średnią długość życia, spędzają starość samotnie – odgrywa aktywność umysłowa. – Udział w zajęciach organizowanych przez instytucje takie, jak Uniwersytety Trzeciego Wieku pozwala na aktywowanie zerwanych więzi społecznych. Umożliwiają również na pobudzenie talentów, które w przeszłości z uwagi na brak czasu, nie mogły się rozwinąć – mówiła.

Społeczna i zawodowa integracja osób starszych stanowi jeden z priorytetów Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020.

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 

  

Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl 

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome