Nowe skrzydło szpitala ma prawie 11 tys. m kw. powierzchni; dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na pierwszym piętrze zlokalizowany jest blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, osobnymi śluzami dla chirurgów i pielęgniarek, salą wybudzeń i pooperacyjnymi oraz zapleczem. Na wysokim parterze znajduje się oddział anestezjologii i intensywnej terapii a także centralna sterylizatornia.

Wszystkie pomieszczenia wyposażono w nowoczesny sprzęt medyczny, co poprawi możliwości diagnostyczno-lecznicze szpitala, bezpieczeństwo pacjenta i warunki pracy. Rozbudowa kosztowała ponad 57 mln zł, z czego 39 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii Mazur.

Dyrektor szpitala Elżbieta Gelert powiedziała PAP, że jest to jedna z najważniejszych inwestycji w 25-letniej historii placówki. "Dotychczasowy blok operacyjny właściwie nie spełniał już wymogów. Zwiększy się liczba sal operacyjnych i łóżek na oddziale intensywnej opieki medycznej, co pozwoli na pełne zapewnienie potrzeb mieszkańców Elbląga i okolic" - oceniła.

Do końca tygodnia wnętrza nowego skrzydła szpitala będą mogli oglądać mieszkańcy Elbląga w ramach "dni otwartych drzwi". Pierwsze operacje zaplanowano na 2 stycznia przyszłego roku. Będą tu wykonywane zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, chirurgii onkologicznej, urologii, ginekologii, laryngologii, ortopedii i neurochirurgii.

Elbląski szpital, który zatrudnia ponad 1400 osób na 23 oddziałach, był wielokrotnie nagradzany w regionalnych i krajowych konkursach oraz rankingach jakości usług medycznych. Każdego roku hospitalizowanych jest tutaj 35 tys. pacjentów.