Jak wyjaśnił Mańkowski, projekt budowy zakładu przyrodoleczniczego zakłada stworzenie nowoczesnego i w pełni wyposażonego centrum rehabilitacyjno-leczniczego. Na 7 tys. metrów kwadratowych na dwóch poziomach powstaną gabinety lekarskie oraz profesjonalne i komfortowe sale zabiegowe. W zakładzie będą także baseny dostosowane do zabiegów terapii wodnej oraz rekreacji. Znajdą się tam również stanowiska inhalacyjne oraz gabinety masażu.

Po zabiegach kuracjusze będą mogli odpocząć na przeszklonej werandzie widokowej. Zakład przyrodoleczniczy będzie świadczył usługi zarówno dla pacjentów NFZ oraz dla klientów komercyjnych.

W ubiegłym tygodniu spółka Thermaleo, której właścicielami są spadkobiercy przedwojennego włodarza uzdrowiska Szczawnica hrabiego Adama Stadnickiego, wykupiła od Skarbu Państwa mniejszościowy pakiet akcji. W ten sposób zakończył się trwający dziewięć lat proces reprywatyzacji uzdrowiska. Spadkobiercy odzyskali je w 2005 r.

"Na mocy zawartego w 2005 r. porozumienia ze Skarbem Państwa, mieliśmy obowiązek zainwestowania w uzdrowisko 10 mln zł, aby otrzymać resztę akcji" – wyjaśnił Mańkowski. "Wykupienie mniejszościowego pakietu 3,8 proc. akcji formalnie zakończyło proces reprywatyzacji uzdrowiska Szczawnica, a Skarb Państwa przestał być akcjonariuszem tej spółki" - dodał.

Mańkowski dodał, że zawiązana przez spadkobierców spółka Thermaleo od 2005 r. zainwestowała w uzdrowisko Szczawnica w sumie około 150 mln zł. "Uzdrowisko odzyskaliśmy w ruinie. Sztandarową inwestycją była rewitalizacja Placu Dietla z zabytkowymi zabudowaniami, a także odnowienie Inhalatorium i odbudowa Dworku Gościnnego" – mówił PAP Mańkowski.

Szczawnica jest uzdrowiskiem od połowy XIX w. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. Za twórcę uzdrowiska uważany jest Józef Szalay, który w 1876 r. przepisał uzdrowisko Polskiej Akademii Umiejętności. W 1909 r. kurort kupił hrabia Adam Stadnicki. W 1948 r. uzdrowisko zostało znacjonalizowane.

Na terenie uzdrowiska znajdują się źródła 12 kwaśnych wód mineralnych wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych i bromkowych bogatych w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Ze względu na swój skład posiadają właściwości przeciwzapalne ważne w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych. W Szczawnicy znajdują się liczne sanatoria i centra rehabilitacyjno-zabiegowe.(PAP)