Najważniejszym celem współpracy będzie realizacja wspólnych projektów naukowych wybranych grup badawczych z obu uniwersytetów. Obie uczelnie będą również miały możliwość wspólnego aplikowania o granty międzynarodowe. W ramach współpracy planowana jest również wymiana naukowców i nauczycieli akademickich, a także wyjazdy szkoleniowo–specjalizacyjne.

Podpisana w czwartek umowa o współpracy ma na razie obowiązywać przez pięć lat. Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Paweł Górski nie wyklucza jej przedłużenia. Poinformował jednocześnie, że trwają rozmowy w sprawie nawiązania współpracy z trzema kolejnymi, znanymi uczelniami, tym razem z Europy. "Chcemy współpracować ze znanymi, wiodącymi placówkami" - powiedział.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi to jedna z największych uczelni medycznych w Polsce. Powstał w październiku 2002 r. w wyniku połączenia Akademii Medycznej oraz Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Uczelnia kształci na kilkunastu kierunkach na wydziałach: farmaceutycznym, lekarskim, nauk biomedycznych i kształcenia podyplomowego, nauk o zdrowiu, pielęgniarstwa i położnictwa oraz wojskowo-lekarskim.