Według wcześniejszych informacji resortu zdrowia na Ukrainie dominuje wirus grypy typu H1N1, znanej jako świńska grypa. Zdaniem ministra zdrowia Aleksandra Kwitaszwilego liczba chorych zwiększy się wczesną wiosną.
 
- Sezonowość grypy jest taka, że pierwsza fala nadchodzi przed końcem roku i trwa przez dwa-trzy tygodnie nowego roku. Potem nadchodzi druga fala, która przypada na wczesną wiosnę – powiedział na konferencji prasowej.
 
Zgodnie z danymi ministerstwa zdrowia od końca września 2015 do chwili obecnej na Ukrainie zarejestrowano prawie 3,1 mln chorych na grypę i cierpiących na ostre infekcje wirusowe. 65 procent chorych to dzieci do 17. roku życia. W tym samym okresie hospitalizowano 116 tysięcy osób.
 
Czytaj:  Profesor Brydak: wykrycie w Polsce wirusa grypy A/H1N1 nie jest sensacją>>>
 
Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w związku z grypą w obwodach odeskim, winnickim, zaporoskim i rówieńskim. Ministerstwo zdrowia zwróciło uwagę, że tylko jedna trzecia ofiar zwróciła się na czas z prośbą o pomoc medyczną, a żadna z nich nie była zaszczepiona przeciwko grypie.
 
W związku z epidemią na Ukrainie nie działa ponad 12 tysięcy szkół. W Kijowie kwarantanna dla uczniów trwa od 18 stycznia 2016. W piątek 29 stycznia 2016 przedłużono ją do 8 lutego 2016.(pap)