Pytanie dotyczy udostępniania specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) na stronie internetowej zamawiającego.
Aby pobrać specyfikację, należy się uprzednio zarejestrować na stronie internetowej zamawiającego (bez rejestracji nie jest możliwe pobranie SIWZ).
Czy stanowi to naruszenie art. 7 ustawy - Prawo zamówień publicznych? Czy arbitrzy wydali jakieś orzeczenia w tej kwestii?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna - udostępnianie specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) poprzez wprowadzenie konieczności zarejestrowania się na stronie internetowej nie powoduje sprzeczności ani z art. 7 ani z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655). Jest to prawidłowe, jeśli czynność rejestracji przebiega bez zakłóceń i automatycznie można uzyskać tekst SIWZ bez opóźnienia.


Nie ma żadnych znanych autorowi orzeczeń - ani zespołów arbitrów ani też sądów okręgowych w sprawach udostępniania specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Żadne dostępne komentarze do ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych nie odnoszą się do kwestii rejestracji na stronie internetowej w celu uzyskania SIWZ.
Autor nie znalazł żadnej opinii Urzędu Zamówień Publicznych, jak również materiałów kontrolnych, które mogłyby mieć zastosowanie.
Odpowiedź jest oparta na zastosowaniu wykładni językowej przepisu art. 42 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych. W niniejszym przepisie ustawodawca użył zwrotu "Specyfikację istotnych warunków zamówienia udostępnia na stronie internetowej (...)".
"Udostępnianie" w rozumieniu Słownika Języka Polskiego wyd. PWN S.A. oznacza "ułatwić kontakt z czymś lub umożliwić korzystanie z czegoś".
Ten sam zwrot w rozumieniu "Popularnego słownika języka polskiego" wyd. Wilga oznacza "umożliwiać kontakt z czymś w celu korzystania z czegoś".
Prawo cywilne oparte jest m.in. o zasadę wolności umów czy wolności kształtowania stosunku prawnego. W ustawie - Prawo zamówień publicznych nie jest wskazane czy udostępnianie ma nastąpić "bezpośrednio" na stronie internetowej. Również nie ma zakazu udostępniania "po zalogowaniu" czy "po rejestracji". W związku z tym, ustawodawca pozostawił w gestii zamawiającego to, w jaki sposób udostępni specyfikację istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej.
Ponadto wskazać należy, że zamawiający chciałby zyskiwać wiedzę o wykonawcach, którzy otrzymali SIWZ udostępnione na stronie internetowej, ze względu na konieczność przekazywania im protestów, zmian SIWZ, jak również informacji o ewentualnym unieważnieniu postępowania przed terminem składania ofert.
Uwagi
Jeśli chodzi o ewentualne naruszenie art. 7 ustawy - Prawo zamówień publicznych, to należałoby udowodnić fakt udostępniania innym wykonawcom specyfikacji istotnych warunków zamówienia w sposób np. faksowy lub mailowy albo inny wskazujący na uprzywilejowanie innych podmiotów w postępowaniu (poprzez późniejsze udostępnienie konkretnemu wykonawcy-pokrzywdzonemu). Ponadto należałoby wskazać również wynik postępowania, gdzie tego rodzaju "nierówność" w dostępie do SIWZ spowodowała "wypaczenie" tego postępowania. Reasumując - tego rodzaju wyjątkowa sytuacja mogłaby być naruszeniem art. 7 ustawy - Prawo zamówień publicznych.
Zagrożenia
Zagrożeniem mogłoby być działanie zamawiającego polegające na konieczności wysłania wiadomości e-mail i oczekiwania na hasło do rejestracji, jeśli jego przekazanie nie nastąpiłoby tego samego dnia (np. w odstępach co najmniej 1-dniowych). Wówczas taka procedura mogłaby zostać uznana za działanie naruszające art. 42 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych ze względu na "nieudostępnienie" specyfikacji istotnych warunków zamówienia, które mogłoby mieć wpływ na wynik postępowania.

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome