W ramach projektu ”Stacja ETZ - Enzymatyczna Terapia Zastępcza” przygotowano salę, w której podawane są leki w postaci wlewów. Została ona wyposażona w wielofunkcyjne fotele medyczne służące do realizacji procedur onkologicznych i dializacyjnych oraz w specjalne stojaki do kroplówek. Obok wyposażenia medycznego umieszczono meble, edukacyjne infografiki oraz otwartą biblioteczkę, które budują poczucie komfortu i bezpieczeństwa dla pacjenta.

- Wiemy, że estetyka pomieszczenia, wyposażenie oraz nowoczesny sprzęt medyczny zupełnie zmienia komfort pobytu i optykę całego procesu leczenia ze strony pacjenta. W przygotowanej sali będzie realizowana także chemioterapia w trybie szpitalnym, stąd z tego wyjątkowego miejsca i świetnych warunków skorzystają także pozostali pacjenci – mówi Elżbieta Ek, główna księgowa szpitala.

Wśród 7 tysięcy rzadkich chorób znajdują się lizosomalne choroby spichrzeniowe, takie jak choroba Gauchera, Fabry’ego czy choroba Pompego. Są to jedne z nielicznych chorób genetycznych, które można skutecznie leczyć za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Leczenie dostarcza do organizmu osoby chorej brakujące enzymy, które pomagają w rozkładaniu produktów metabolizmu i zapobiegają gromadzeniu nierozłożonych substancji w narządach wewnętrznych. Pomaga też złagodzić rozwój zagrażającej życiu choroby i daje szansę na prawie normalne funkcjonowanie. Leczenie przyjmowane jest do końca życia, a pacjenci co dwa tygodnie przyjmują kolejną kroplówkę z brakującym enzymem, odwiedzając szpital średnio 26 razy w roku.

- Każde podanie leku oznacza kilka a nawet kilkanaście godzin w szpitalnej sali, pokoju zabiegowym, stacji dializ - tam, gdzie akurat jest miejsce. Leczenie w warunkach domowych nie jest w Polsce możliwe, chcemy więc dać pacjentom jak najwięcej komfortu w szpitalu tworząc miejsce, które będzie wygodne i przyjazne. Stacja otwarta w tyskim szpitalu jest drugim taki obiektem w Polsce – tłumaczy Mirosław Zieliński prezes Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich Orphan – organizator programu.

Szpital Miejski w Tychach od 2006 roku realizuje program lekowy „Leczenie choroby Gaucher’a”, będąc jednocześnie jedynym szpitalem na terenie województwa śląskiego, który oferuje leczenie i otacza opieką pacjentów z rzadką chorobą Gauchera. W tej chwili terapią objętych jest w placówce 6 pacjentów.

Organizatorem projektu jest Krajowe Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich. Fundatorem projektu jest Sanofi – Aventis Sp. z o.o.

Źródło: Szpital w Tychach