Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

TS: Leki nie mogą być uznane za prekursory narkotyków

Luksemburski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że lekarstwa, nawet zawierające substancje, które mogą być łatwo odzyskane i wykorzystane do produkcji środków odurzających, nie mogą być uznane za prekursory narkotykowe napisał Dziennik Gazeta Prawna.

mlotek

Sprawa była związana z dwoma niemieckimi sprawami karnymi, w których zostało skazanych troje handlarzy tabletkami efedryny służącej do produkcji amfetaminy.

Efedryna znajduje się w katalogu substancji, którymi obrót, według europejskiego rozporządzeniatórymi, wymaga zezwoleń właściwego organu krajowego.

Czytaj: USA: marihuana ma być dostępna dla poważnie chorych >>>

Natomiast niemieckie przepisy mówią, że produkty lecznicze są wyłączone ze stosowania nadzoru antynarkotykowego jedynie, gdy zawarte w nich substancje nie mogą być łatwo odzyskane i wykorzystane do produkcji środków odurzających. Dlatego sądy krajowe skazały handlarzy legalnie kupionymi lekami na karę pozbawienia wolności.

Ostatecznie Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, zgodnie z którym do leków nie można stosować zasad dotyczących handlu prekursorów narkotykowych.

Cały artykuł www.gazetaprawna.pl




Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej