W stolicy akcja trwa od 15 stycznia. Teraz jej organizatorzy namawiają warszawiaków, by zbadali swoje ciśnienie z okazji Walentynek.

„W tym dniu ciśnienie może być dużo wyższe niż zwykle. Wyjątkowo to akceptujemy pod warunkiem, że będzie to tylko jeden dzień, na przyzwoitym, bezpiecznym poziomie. Pamiętajcie, jeżeli wam naprawdę zależy na zdrowiu ukochanej osoby – oprócz dobrego gestu, uśmiechu, podarunku, zmierzcie także ciśnienie krwi" – zaapelował w komunikacie przesłanym prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Warszawiacy, którzy 14 lutego wezmą udział w badaniach, będą mogli skonsultować wynik z pielęgniarką; otrzymają też upominek od organizatora.

Do udziału w akcji zachęca też burmistrz warszawskiego Targówka Grzegorz Zawistowski, który wraz małżonką podda się badaniom 12 lutego.

„Miłość można wyrazić na wiele sposobów, dlaczego więc nie pokazać jej poprzez troskę o zdrowie ukochanej osoby? Zapraszam wszystkich warszawiaków do udziału we wspólnej akcji mierzenia ciśnienia” – podkreślił Zawistowski.

W stolicy badania można wykonać do 15 lutego w sklepie Kaufland przy ulicy Mehoffera 84 oraz do 25 lutego przy Birżańskiej 1. Pomiaru można dokonać codziennie w godz. 9-20 (od poniedziałku do piątku) i 9-19 (niedziela).

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu naczyniowo-sercowego odpowiadają za 48 proc. zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera prawie 500 osób.

Do tej pory w ramach akcji ciśnienie mierzono w Gdańsku, Łodzi i Zakopanem. W lutym będzie prowadzona w Krakowie, następnie w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Radomiu, Szczecinie i Koszalinie.

Organizatorzy akcji chcą uświadomić, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Planują zmierzyć ciśnienie 200 tys. osób, a za każdy wykonany pomiar ciśnienia krwi Klinika Zdrowego Serca w Zabrzu dostanie od organizatora akcji złotówkę. Działania kampanii „Ciśnienie na życie” będą prowadzone do końca 2013 roku. Akcję zakończy sporządzenie raportu „Serce Polaka”, w którym wykorzystane zostaną dane z pomiarów ciśnienia tętniczego Polaków. (PAP)