Wykonawcą inwestycji jest Budimex, który rozpoczął już rozbiórki i wyburzenia budynków oraz roboty ziemne. 
 „Szpital dla ludzi”, „środowisko które uzdrawia” – tak o zaprojektowanych przez jego firmę wnętrzach i przestrzeniach nowego szpitala mówi Simon Gregson z pracowni projektowej 4105.eu. 

- Przede wszystkim znacząco poprawiamy dostępność diagnostyki i leczenia, ale idea, by chorzy i odwiedzający czuli się tu dobrze, przyświeca nam od początku – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki.

Rozbudowa i modernizacja WZS obejmuje wzniesienie nowego, połączonego z istniejącym, budynku głównego oraz pawilonów dla szpitala zakaźnego i pięciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, w którym znajdzie też lokum szpitalna apteka, oraz trzykondygnacyjnego parkingu. 

Główny budynek obecnego szpitala zostanie poddany gruntowanej modernizacji. Nowy gmach główny lecznicy pomieści między innymi dobrze zorganizowany oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z oddziałem kardiologii inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.

 W rezultacie powstanie nowoczesny, samowystarczalny kompleks szpitalny z dobrze zaplanowanym modułem ratunkowo-zabiegowym, najnowszej generacji rozwiązaniami funkcjonalnymi oraz przemyślanym wewnętrznym układem komunikacyjnym. 

Z myślą o komforcie pacjentów zaplanowano wyłącznie dwuosobowe sale chorych z łazienkami - a także z dużymi oknami, parapetami z funkcją siedziska, automatycznymi zewnętrznymi żaluzjami zapobiegającymi nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń podczas upałów i ogrzewaniem/klimatyzacją w sufitowych panelach – oraz miejsca do spotkań z rodzinami i restaurację przełamującą stereotyp szpitalnego żywienia. 

Na terenie kompleksu zostanie uruchomiony bezpłatny bezprzewodowy dostęp do internetu, na wyposażeniu każdego z pokojów chorych znajdzie się tablet.

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl