Tarnobrzeg: związki zawodowe w szpitalu rozmawiają o podwyżkach pensji
\\

Przedstawiciele zarządu województwa podkarpackiego spotkali się z przedstawicielami związków zawodowych tarnobrzeskiego szpitala. Po rozmowach decyzja o strajku w placówce została wstrzymana. Pracownicy czekają teraz na rozmowy zarządu z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie zwiększenia kontraktu.

Pracownicy tarnobrzeskiego szpitala – głównie pielęgniarki i pozostały personel medyczny - domagają się podwyżek pensji. Marszałek województwa Władysław Ortyl zapewnił, że zarząd województwa doskonale rozumie te żądania, ale nie ma możliwości przekazania pieniędzy na bieżącą działalność, a tym samym wzrost wynagrodzeń.

- Nie podważamy zasadności roszczeń, ale mamy ograniczone możliwości interweniowania. Naszym zadaniem jest inwestowanie w placówki służby zdrowia, w tym także w szpital w Tarnobrzegu, tak, aby zwiększyć wartość kontraktu z NFZ – mówił na konferencji w szpitalu marszałek Władysław Ortyl. - Będziemy żądali, aby NFZ zwiększył kontrakt na te usługi, które podnoszą swoją jakość. Taki jest plan dla tego szpitala. Zwiększając kontrakt, zwiększamy budżet szpitala, który mógłby być wówczas wykorzystany na podwyżki pensji.

Zarząd województwa, aby zwiększyć szanse szpitala na wyższy kontrakt, chce w roku 2014 przeznaczyć 400 tysięcy złotych na lecznictwo onkologiczne, 600 tysięcy na rentgen dla potrzeb kardiologicznych i ortopedycznych, na zakup kamery dla okulistyki, 700 tysięcy złotych na neurologię. - Wszystko po to, żeby kontrakt z NFZ był większy, bo w ten sposób dyrekcja szpitala mogłaby znaleźć pieniądze na podwyżki – mówił Tadeusz Pióro.

Po rozmowach z zarządem województwa decyzja o strajku w placówce została wstrzymana do przyszłego tygodnia. Pracownicy i reprezentujący ich związkowcy czekają na decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia. Przedstawiciele zarządu województwa będą rozmawiać w tej kwestii z oddziałem wojewódzkim NFZ w Rzeszowie.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.umwp.podkarpackie.pl, stan z dnia 13 sierpnia 2014 r.

\
Data publikacji: 13 sierpnia 2014 r.