Laureatem konkursu został Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie za projekt „Hortiterapia metodą wspomagania rehabilitacji”, czyli idealne połączenie ogrodnictwa z rehabilitacją poprzez staranny i zaplanowany dobór ćwiczeń manualno-rehabilitacyjnych we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami.

II miejsce otrzymały dwie placówki. Pierwsza to Centrum Onkologii w Bydgoszczy i projekt „Restauracja Fantazja all in-clusive – czyli system żywienia pacjentów onkologicznych”. Nagrodzona restauracja to miejsce integracji pacjentów oraz spotkań z odwiedzającymi a także połączenie systemu żywienia z szeroko pojętą rehabilitacją.

II miejsce zajął także Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu i projekt „Wolontariat szpitalny – jestem dla Ciebie”. Jest to placówka, która posiada wolontariuszy spełniających życzenia pacjentów, takie jak między innymi gra na skrzypcach dla pacjentki, która uwielbia dźwięk tego instrumentu, koncert w sali chorych dla pacjentki, która nie wstawała od miesiąca z łóżka itp.

III miejsce zdobył Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie za projekt „Z uśmiechem po zdrowie”. Jest to placówka, która wykorzysta każdą okazję, by wywołać uśmiech u małych pacjentów. To między innymi lalki na dzień dobry, sprzęt multimedialny w świetlicy, teatr odgrywający bajki, rycerze pasujący dzieci na dzielnych pacjentów, sponsorzy z upominkami i współpraca z różnymi instytucjami – w tym z policjantami i więźniami.

Przyznano także wyróżnienia. Otrzymały je: Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej za wybitne zdolności w zdobywaniu zadowolenia osób starszych i projekt: „Działania na rzecz uśmiechu osób starszych”, PS ZOZ Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu za rozśpiewany i muzykalny personel medyczny oraz świetlicę tętniącą życiem w projekcie „Uśmiech na oddziale”, Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku za kompleksową edukację i wsparcie całej rodziny w chorobie dziecka i projekt: „Szkoła ATOPII im. dr Teresy Małaczyńskiej” oraz Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie za imponującą liczbę wolontariuszy i dar angażowania ludzi w działalność i atmosferę szpitala i projekt „Wolontariat akcyjny”.

Wyróżnienie trafiło także do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II za najlepszą edukacje pacjentów, liczne szkolenia, warsztaty i za gazetę dla pacjentów i projekt „Działalność edukacyjna szpitala”, do SP ZOZ Szpitala Bielańskiego im. Ks. J. Popiełuszki w Warszawie za najlepsze i kompleksowe połączenie leczenia i szeroko pojętej długoterminowej rehabilitacji oraz wyznaczanie rozwoju szpitala w oparciu o potrzeby pacjentów i projekt pod nazwą: „Podążać za pacjentem i jego potrzebami”, do Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku za najlepsze działanie zwiększające zaufanie małych pacjentów i pomysłowy projekt „Pacjent + Miś Ratownik = Uśmiech i Zaufanie”.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Wyróżnienie otrzymał także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdrój za stworzenie nowego, bajkowego oddziału mimo braku miejsca i projekt „BAJKOWÓZ – czyli wędrująca szpitalna biblioteka”, Szpital Powiatowy  w Szczytnie za zastąpienie białych fartuchów kolorowymi i umiejętność słuchania swoich pacjentów w projekcie „Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczytnie szpitalem z uśmiechem”, Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med. Grupa S.A w Elblągu za najlepszą metodę motywowania pacjentów do wyzdrowienia i najlepszą współpracę z artystami w projekcie „ARTETERAPIA w Centrum – RAD-Art.”.

Wyróżniono także Centrum Medyczne w Rzeszowie – za najlepsze zagospodarowanie czasu pacjentów i system komputerowej organizacji ruchu pacjentów w projekcie „Nowoczesna przychodnia medyczna przy Al. Rejtana 53”, Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpital Miejski w Zabrzu za najlepsze połączenie medycyny, instynktu i intuicji pacjentek i projekt „Narodziny w wodzie uśmiechem całej rodziny”., Szpital Powiatowy w Zawierciu za najlepsze umiejętności w pozyskiwaniu darczyńców dla hospitalizowanych dzieci i projekt: „Uśmiech małego pacjenta”.

Wyróżnienie trafiło również do Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota za projekt „z Uśmiechem do pacjenta” oraz do szpitala MedPolonia Sp. z o. o. w Poznaniu za zwiększanie świadomości pacjentów do prawa do leczenia bez bólu i projekt: „Bezbolesna i komfortowa endoskopia przewodu pokarmowego”.

Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta była Fundacja Joy Aim z Barlinka. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta oraz patronatem medialnym TVP3 Szczecin.

Źródło: www.joyaim.

 [-OFERTA_HTML-]