Spastyka jest objawem chorobowym, a nie chorobą. U jej podstaw leżą różne schorzenia czy zaburzenia; może to być dziecięce porażenia mózgowe, ale również urazy czy udary mózgowe. Spastyka jest związana z nieprawidłowością kontroli ruchów i napięcia mięśniowego.

Dr nauk med. Łukasz Madany z Centrum powiedział, że leczenie spastyki ma charakter multidyscyplinarny. Zajmują się nim między innymi lekarze neurolodzy, neurochirurdzy, ortopedzi, ale także psychiatrzy i psychologowie. - Każdy chory musi mieć indywidualny plan terapii, ponieważ każdy z nich jest zupełnie inny - powiedział Madany.

Centrum ma zapewnić kompleksową pomoc, od konsultacji ze specjalistami, aż po leczenie. W skład Centrum wchodzą różne oddziały szpitalne, na które w zależności od potrzeb kierowany będzie pacjent.

Zdaniem Madanego, cierpiący na spastyczność są mocno rozproszeni, u części z nich nie stosuje się leczenia. Często są to osoby, które przebywają w domach lub różnych ośrodkach. Czasami są rehabilitowani, a czasami nie.

Szacuje się, że w województwie zachodniopomorskim spastycznością dotkniętych może być nawet kilka tysięcy osób.

Centrum będzie miało charakter otwarty. Specjaliści prowadzący chorych będą mogli zgłaszać się do niego i konsultować poszczególne przypadki. (pap)