Samorząd wojewódzki podpisał ze szpitalem umowę na sfinansowanie inwestycji na kwotę 8,9 mln zł. Pozostałe 1,5 mln pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, który jest właścicielem placówki.

Remont bloku rozpoczął się prawie rok temu i będzie gotowy w ciągu miesiąca. Stary, działający od 30 lat blok operacyjny miał 5 sal operacyjnych, ale nie spełniał obecnych norm. Nie miał wentylacji i klimatyzacji. Po remoncie będzie miał 4 sale operacyjne i 4 sale pooperacyjne. Ma spełniać wszystkie standardy, zarówno sanitarne, jak i bezpieczeństwa i higieny pracy.

- To praktycznie nowy oddział, wszystko trzeba było budować od nowa. Dodatkowo blok zostanie wyposażony w nowy sprzęt za 1,5 miliona złotych, taki jak kardiomonitory, respiratory, aparaty do znieczuleń, laparoskopy czy narzędzia chirurgiczne - mówi dyrektor placówki Adam Szałanda.

Szpital rozpoczął także modernizację oddziału onkologii. Otrzymał na ten cel 8 mln zł z Programu Pomocy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Oprócz powiększenia oddziału w ramach projektu zakupi niezbędny sprzęt do leczenia chorych na nowotwory. Szpital remontuje także poradnie przyszpitalne. Ma wydać na ten cel 500 tys. zł.

Szpital Wojewódzki w Suwałkach to największa placówka zdrowotna w północno-wschodniej Polsce. (pap)