Kompleks diagnostyczno-operacyjny będzie wykorzystywany głównie do leczenia urazów wielonarządowych. "Będą tam leczone osoby z urazami wielonarządowymi przywiezione do szpitala karetką bądź śmigłowcem. W skali miesiąca leczymy od 12 do 20 takich pacjentów, są to pacjenci z całego województwa, najczęściej ofiary wypadków samochodowych, komunikacyjnych, górniczych" - powiedziała dyrektor szpitala Iwona Łobejko.

Dodała, że sala będzie też wykorzystywana do innych specjalistycznych zabiegów.

Nowa sala została wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania teleinformatyczne. "Z ich pomocą będzie można przesyłać na żywo obraz z sali operacyjnej do współpracującego ośrodka i konsultować zabiegi" - powiedziała Łobejko.

W sali operacyjnej zastosowano też rozwiązania techniczne ułatwiające personelowi sprawne transportowanie pacjentów oraz łatwiejszy dostęp do narzędzi podczas zabiegów. Ściany zostały wyłożone szkłem hartowanym, które raz w tygodniu wraz z całą salą będzie sterylizowane przy użyciu specjalistycznego urządzenia.

Modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu rozpoczęła się w 2009 r. Dotąd przeprowadzono m.in. informatyzację szpitala, wymieniono windy, zainstalowano pocztę pneumatyczną ułatwiającą komunikację na terenie szpitala, przeprowadzono termomodernizację obiektu, wyremontowano też cztery kondygnacje szpitala, otwarto bank tkanek i komórek.

Łobejko poinformowała, że modernizacja szpitala powinna się zakończyć w 2018 r. W 2014 r. szpital chce uruchomić Śląskie Centrum Stanów Nagłych (m.in. oddziały udarowe i chirurgii naczyń) oraz zwiększyć liczbę łóżek na oddziale intensywnej opieki.