SN: prawo przewozowe nie dotyczy transportu sanitarnego
Jeżeli w umowie z podmiotem leczniczym, który zajmuje się transportem sanitarnym, nie określono różnych stawek za kursy, to szpital musi płacić taką samą stawkę za kilometr, niezależnie, czy karetka jedzie z pacjentem czy bez informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w sporze, który powstał między Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Sosnowcu a niepublicznym zakładem opieki, który zajmował się transportem pacjentów, krwi, tkanek i innych materiałów biologicznych do badań.
Usługi były świadczone na podstawie corocznych umów, stawkę za kilometr ustalano szczegółowo w załącznikach, uwzględniając, czy karetka jedzie z pacjentem czy bez niego. Część faktur szpital zakwestionował i odmówił zapłaty, z uwagi, że były to tzw. puste przejazdy.
Spółka skierowała do sądu pozew, jednak szpital zgłosił zarzut przedawnienia (minęły trzy lata), twierdząc, że z prawa przewozowego wynika roczny okres przedawnienia. Sąd jednak stwierdził, że w tym przypadku prawo przewozowe nie ma zastosowania.
Cały artykuł www.gazetaprawna.pl
Czytaj także: SN: umowa na transport sanitarny to umowa mieszana>>>






