Rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Doros powiedziała w piątek, że dzwoniący na infolinię pacjenci chcieli się zorientować, czy ich lekarz rodzinny podpisał umowę z NFZ, a jeśli tego nie zrobił, to gdzie w razie kłopotów ze zdrowiem mogliby się udać. Jak poinformowała, były to telefony z różnych miast województwa śląskiego.

Według danych z czwartku 1 stycznia 2015 wieczorem w wojewóztwie śląskim zostało przedłużonych 72 procent umów z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. Doros zaznaczyła, że część świadczeniodawców dostarczyła dokumenty w czwartek późnym wieczorem, mogła też wysłać dokumenty pocztą lub faksem. Informacje na ten temat zostaną przekazane podczas przedpołudniowej konferencji prasowej.

Więcej na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj tutaj:  www.zdrowie.abc.com.pl

Śląski NFZ już od środy 31 grudnai 2014 uspokajał, że w regionie nie ma miasta czy powiatu, w których pacjenci nie będą mieli zapewnionej podstawowej opieki zdrowotnej. W miastach, w których tylko część lekarzy POZ przedłużyło umowy, zostały podpisane umowy na zastępstwo - z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą. W woj. śląskim takich umów na zastępstwo podpisano ponad 60.

Aktualizowany spis placówek, które zawarły kontrakt znajduje się na stronach śląskiego oddziału NFZ (www.nfz-katowice.pl). Ważne informacje dla pacjentów dostępne są również pod numerem całodobowej infolinii śląskiego NFZ – 32 750 66 0532 750 66 05. (pap)