O 72 procentach podpisanych umów NFZ informował już w nocy ze środy na czwartek (31 grudnia 2014/1 stycznia 2015). Mimo czwartkowego dyżuru w katowickim oddziale Funduszu ten odsetek pozostaje bez zmian. Dyżur ma trwać do północy.

Rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros zaznaczyła, że część świadczeniodawców mogła wysłać dokumenty pocztą lub faksem, dlatego ostateczne dane dotyczące liczby podpisanych umów będą znane dopiero w piątek 2 stycznia 2015. Informacje na ten temat zostaną przekazane podczas przedpołudniowej konferencji prasowej.

 

Śląski NFZ już w środę 31 grudnia 2014 uspokajał, że w regionie nie ma miasta czy powiatu, w których pacjenci nie będą mieli zapewnionej podstawowej opieki zdrowotnej. W miastach, w których tylko część lekarzy POZ przedłużyło umowy, zostały podpisane umowy na zastępstwo - z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą.
W województwie śląskim takich umów na zastępstwo podpisano ponad 60.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

Jeżeli do piątkowego (2 stycznia 2015) rana nic się nie zmieni, największe utrudnienia w dostępie do POZ (ze względu na niewielką liczbę umów z lekarzami) będą mieć mieszkańcy Żor, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Cieszyna i Skoczowa.

Aktualizowany spis placówek, które zawarły kontrakt znajduje się na stronach śląskiego oddziału NFZ (www.nfz-katowice.pl). Ważne informacje dla pacjentów dostępne są również pod numerem całodobowej infolinii śląskiego NFZ – 32 750 66 0532 750 66 05.(pap)

Więcej na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj tutaj:  www.zdrowie.abc.com.pl