- To jest dla nas bardzo ważna chwila, że po tylu latach jesteśmy właścicielem działek, na których Instytut funkcjonuje- powiedział w dyrektor Instytutu Matki Polki w Łodzi profesor Maciej Banach po uroczystości podpisania umowy.
 
Szef MSP Dawid Jackiewicz zwrócił uwagę, że przez 19 lat nie udawało się rozwiązać tego problemu.
- Przez 19 lat ani moi poprzednicy, ani nikt z osób, które powinny ten problem uregulować, nie potrafili sobie z tym poradzić. Okazało się, że przy dobrej woli, przy odrobinie zaangażowania w ten proces, Ministerstwo Skarbu Państwa pod moim kierownictwem poradziło sobie z tym - powiedział  minister skarbu.
 
- Po blisko 19 latach Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi został wreszcie wyposażony w akt własności tych nieruchomości. To jest niezwykle istotne dla codziennej, stabilnej możliwości funkcjonowania Instytutu, chociażby pod kątem brania pożyczek i kredytów pod zastaw tych nieruchomości. Środki finansowe są potrzebne do dalszego rozwoju i gwarantowania wysokiej jakości obsługi małych pacjentów, chorych dzieci w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Udało się zakończyć ten proces. Kolejny przed nami. Równie szybko i sprawnie będziemy starali się go procedować - zapewnił Jackiewicz.

Czytaj: Łódź: ponad 27 mln zł na remont i wyposażenie Centrum Zdrowia Matki Polki>>>
 
Drugi etap ma dotyczyć przekazania kolejnych działek na rzecz Instytutu.
- Stanie się to w momencie, kiedy zostaną wyjaśnione pewne zawiłości i kwestie dotyczące ich stanu prawnego - zaznaczył szef MSP.
 
Banach zauważył ponadto, że Instytut nie będąc właścicielem tych gruntów nie był w stanie rozmawiać z żadnym bankiem, jeśli chodzi o jakąkolwiek pomoc finansową.
- Instytut jest w procesie bardzo głębokiej restrukturyzacji. Środowa umowa stawia nas w zupełnie innej pozycji. Możemy wreszcie iść do banków. Możemy z nimi rozmawiać w aspekcie kredytów, pożyczek hipotecznych. Dzięki temu możemy inwestować, bo pieniądze mają służyć nie tylko restrukturyzacji finansowej Instytutu, ale również inwestycjom, które docelowo mają się przełożyć na lepszą sytuację finansową Instytutu - podkreślił dyrektor Instytutu CZMP.
 
Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka zapewnia kompleksową opiekę w obu zakresach i w wielu dziedzinach, zwłaszcza w opiece nad tzw. ciążami wysokiego ryzyka oraz opiece nad płodem i noworodkami z wadami rozwojowymi jest ośrodkiem o najwyższej referencyjności. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się około 40 tysięcypacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tysięcy porad specjalistycznych. (pap)