Prowadziło to do stałego pogarszania się sytuacji finansowej placówek realizujących opiekę psychiatryczną nad dziećmi i młodzieżą. Wśród nich znalazły się czołowe, wyspecjalizowane placówki psychiatrii, neuropsychiatrii, leczenia nerwic, autyzmu.
Rzecznik podkreślił również, że dalsze utrzymywanie niskich wycen skutkować może wypowiedzeniem wielu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a w konsekwencji ograniczeniem sprawowania opieki psychiatrycznej. Groźba zaprzestania realizacji świadczeń przez szeroką grupę placówek jest równoznaczna z istotnym utrudnieniem w dostępie do świadczeń i wydłużeniem czasu oczekiwania na ich realizację. Taka sytuacja może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego najmłodszych pacjentów oraz tragicznych w skutkach konsekwencji.
Rzecznik Praw Dziecka: świadczenia psychiatryczne są niedoszacowane
3 marca 2014 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak ponownie zwrócił się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie dostępu do świadczeń psychiatrii dla dzieci i młodzieży. Rzecznik zwrócił uwagę na problem niedoszacowania w latach ubiegłych procedur psychiatrycznych.