Bezpłatna wirtualna platforma pomocy ma zostać uruchomiona w nocy z poniedziałku na wtorek (3/4 lutego 2014).

- Chcemy poprawić proces diagnostyki pacjentów onkologicznych. Dużo się mówi o tym, że czas diagnozy i rozpoczęcia leczenia jest wydłużony, bo trwa od 2 do 12 miesięcy. Ten portal ma nieść pomoc osobom na różnym etapie diagnozy oraz tym, którzy mają wątpliwości czy diagnoza jest kompletna - powiedział na konferencji prasowej doktor Dariusz Godlewski, prezes fundacji społecznej "Ludzie dla Ludzi", dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

Biuro Interwencji Onkologicznej na podstawie wypełnionej ankiety zaproponuje badania dla pacjenta, zasugeruje diagnozę i sposób leczenia oraz ośrodek, do którego można się zgłosić, aby uzyskać pomoc.

Serwis będzie dostępny dla wszystkich pacjentów, którzy będą chcieli skonsultować diagnozę oraz uzyskać poradę dotyczącą zalecanych badań. Na stronie wsparcie uzyskać będą mogli również lekarze, którym specjaliści pracujący przy portalu będą pomagali przy planowaniu leczenia pacjentów.

Osoba, która wejdzie na stronę, będzie mogła wypełnić ankietę oraz dołączyć dokumenty - skany badań oraz wypisy ze szpitala. Po wysłaniu zgłoszenia pacjent lub lekarz otrzymają numer identyfikacyjny, który pozwoli odczytać później odpowiedź specjalisty.

- Konsultacja zorganizowana jest w taki sposób, że nie podajemy danych osobowych. Na odpowiedź będzie trzeba poczekać do 48 godzin. Czas oczekiwania na odpowiedź może być jednak krótszy i zależy od konieczności konsultacji odpowiedzi z innymi specjalistami. Chcemy, żeby odpowiedź była pełna - zaznaczył Godlewski.

Nad portalem od wtorku pracować będzie czterech poznańskich specjalistów, a wśród nich między innymi chirurg onkolog i radiolog. Jeśli zainteresowanie tą formą konsultacji będzie duże, to zostaną zaangażowani kolejni lekarze.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 12-13 milionów osób. W 2008 roku spowodowały one śmierć 7,6 miliona osób, co stanowiło 13 procent wszystkich zgonów. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 roku chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 156 tysięcy. osób, a liczba zgonów z tego powodu wyniosła 93 tysiące.

WHO prognozuje, że zachorowania na raka będą w najbliższych latach rosły w ogromnym tempie. W 2030 roku liczba osób, u których wykryty zostanie nowotwór złośliwy, może wynieść 22,2 miliony, czyli o 75 procent więcej niż obecnie, a liczba zgonów - €“ 13,1 miliona.(pap)