W takim przypadku rodzic, któremu ograniczono władzę rodzicielską nie potrzebuje zgody drugiego z rodziców, dotyczącej na przykład udostępnienia mu dokumentacji medycznej dziecka.

Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o opinię, czy rodzic, któremu na podstawie art. 107 ustawy z 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy została ograniczona władza rodzicielska do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka, posiada uprawnienia przysługujące przedstawicielowi ustawowemu małoletniego pacjenta, o których mowa w przepisach ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

W przesłanej wtedy opinii Minister Sprawiedliwości wskazał, że istota ograniczenia władzy rodzicielskiej rodzica do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka sprowadza się do tego, że sąd określa w orzeczeniu, co rodzicowi wolno w stosunku do dziecka. Oznacza to, że danemu rodzicowi przysługują tylko takie uprawnienia z zakresu władzy rodzicielskiej, o jakich pozytywnie orzekł sąd.

W pozostałych niewyszczególnionym zakresie rodzic jest tej władzy w stosunku do dziecka pozbawiony.

W zakresie, w jakim władza rodzicielska została określona w postanowieniu sądu, jako nadal przysługująca danemu rodzicowi wobec dziecka, rodzic ten zachowuje – w tych właśnie ramach, które wyznaczył sąd - pełnię praw, na równi z drugim z rodziców.

Jeżeli zatem władza rodzicielska została ograniczona do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka, to w tym zakresie można powiedzieć, że rodzicowi przysługuje pełnia tej władzy. W istotnych sprawach dziecka oboje rodzice wykonują zatem władzę rodzicielską na tych samych zasadach i prawach (…) W przypadku zaś braku porozumienia w istotnych sprawach dziecka rozstrzyga sąd opiekuńczy.