Zarzut złamania przepisów ustawy transplantacyjnej usłyszał 31-letni gorzowianin, który na jednej ze stron internetowych zamieścił ogłoszenie z ofertą sprzedaży ludzkiej nerki.

Policjanci z gorzowskiej komendy miejskiej, w ramach cyklicznej kontroli legalności zamieszczanych w Internecie ofert kupna-sprzedaży, znaleźli w sieci ogłoszenie o sprzedaży ludzkiej nerki. Dalsza praca policjantów pozwoliła na ustalenie danych osoby odpowiedzialnej za zamieszczenie ogłoszenia, a następnie jej zatrzymanie. Okazało się, że ogłoszenie na jednym z portali zamieścił 31-latek z Gorzowa Wlkp. Mężczyzna usłyszał zarzut, przyznał się do winy i wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze.

Jak powiedział Marcin Maludy z zespołu prasowego lubuskiej policji, art. 43 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów stanowi, że „kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku”.

Źródło: www.tvp.info