Jak powiedziała wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia dr n. med. Beata Małecka-Libera, „w strukturze NFZ szykują się poważne zmiany, z których najważniejsza to powołanie agencji do wyceniania procedur medycznych. Sam NFZ ma być podzielony na kilka funduszy, a rolę centrali czy nadzoru nad nimi ma pełnić Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Posłowie z Komisji Zdrowia spodziewają się, że projekt trafi pod obrady jeszcze jesienią. Szczegóły zmian są jeszcze omawiane, więc trudno je komentować. Wiadomo natomiast, że projekt przewiduje podział Narodowego Funduszu Zdrowia na kilka mniejszych, niezależnych funduszy. Nowością będzie powołanie agencji, która będzie wyceniała procedury (będzie tojedna z agencji nadzorujących poszczególne oddziały NFZ).

Zmiany prawne to odpowiedź na zarzuty, jakie są dziś stawiane przez ekspertów publicznemu płatnikowi, czyli NFZ. Głównym jest właśnie brak obiektywnej i realnej wyceny procedur medycznych (obecnie robi to sam NFZ, który później sam za te świadczenia płaci, przez co opinie płatnika mogą okazać się mniej korzystne dla pacjenta, a bardziej dla kasy funduszu).

Drugim organem, który będzie nadzorował funkcjonowanie mniejszych funduszy, może być Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych. Podobny organ istniał kiedyś, za czasów kas chorych – obecny UNUZ będzie nieco zmodyfikowany.Natomiast szczegóły tego, jak będą wyglądały procedury, jakie elementy będą brane pod uwagę przy wycenie, będą zawarte w ustawie .

Wiceszefowa Komisji Zdrowia dr Małecka–Libera dodała, że „wśród projektowanych zmian, podział płatnika jest tylko jednym z elementów. Ponadto Komisja będzie pracować nad ustawą o dodatkowych, prywatnych ubezpieczeniach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i projekt trafi do Sejmu jesienią, pierwsze efekty mogą być widoczne już w przyszłym roku.

Źródło: www.newseria.pl