– Każda zaoszczędzona złotówka w ochronie zdrowia liczy się podwójnie. Dzięki montażowi kolektorów słonecznych w naszym radomskim szpitalu mamy szansę na znaczne oszczędności. I to jest bardzo dobra wiadomość. Instalacja ponad 200 paneli słonecznych to też gwarancja osiągnięcia efektu ekologicznego – podkreślił członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.
 
W ciągu kilku miesięcy przy ulicy Krychnowickiej 1 w Radomiu powstała prawdziwa farma solarna o powierzchni 506 mkw. Za sprawną pracę 219 paneli odpowiada skomplikowana instalacja. W jej skład wchodzi między innymi pięć zbiorników buforowych, w których można pomieścić łącznie 25 m sześć. wody. Średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę tak dużego zespołu, jakim jest radomska placówka, to około 42 m sześć. Na potrzeby instalacji wybudowano nowy budynek kotłowni o powierzchni 73 mkw. z odrębnym wejściem. 

Zgodnie z przeprowadzonymi szacunkami realizacja projektu przełoży się na oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody nawet o około 20 procent rocznie.

Dzięki montażowi kolektorów szpital osiągnie też znaczny efekt ekologiczny. W skali roku do atmosfery trafi o ponad 40 ton dwutlenku węgla mniej niż dotychczas.

Instalacje solarne objęte są 10-letnią gwarancją. Budowa kolektorów to największa tegoroczna inwestycja w szpitalach, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa mazowieckiego. Jej całkowita wartość to ponad 42 mln zł, z czego aż 85 procent to środki pochodzące ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
 
Prace termomodernizacyjne są uzupełnieniem projektu budowy kolektorów. Prowadzone są w 9 z 12 placówek, w których wcześniej były montowane również kolektory. Jedną z nich jest radomski szpital. W ramach prac wymienione będą instalacja c.o. oraz c.w.u. oraz około 140 grzejników wraz z zaworami. Całkowita wartość tych robót to ponad 1,1 mln zł. Środki na ten cel pochodzą również ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To oszczędności poprzetargowe i kursowe pozostałe z realizacji projektu budowy kolektorów.

  


Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego (prawie 890 tys. zł) prowadzone są prace termomodernizacyjne pawilonów szpitalnych nr 1 i 5. Zgodnie z harmonogramem zakończą się jeszcze w 2016 roku. W ich ramach będą ocieplone ściany i stropodachy, wymienione okna i drzwi zewnętrzne, zmodernizowane instalacje c.w.u i c.o. Ważnym elementem inwestycji jest wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz montaż ogniw fotowoltaicznych w budynkach. Całkowita wartość projektu to ponad 4,6 mln zł.

Do końca 2016 roku w pawilonie nr 5 radomskiego szpitala powstanie też szacht windowy. Wartość zadania to ponad 360 tys. zł.

Poza tym na ostatnim posiedzeniu zarząd województwa zdecydował o przyznaniu szpitalowi w Radomiu dodatkowych środków (prawie 70 tys. zł), które przeznaczone będą na zakup materiałów budowlanych na potrzeby remontu pawilonu nr 15, pralni i kuchni.


Źródło: www.mazovia.pl