PZH przypomina, że zgodnie z informacją Światowej Organizacji Zdrowia z powodu wielonarządowych powikłań pogrypowych na świecie umiera od 0,5 do 1 miliona osób rocznie. Zgony dotyczą zwykle osób o obniżonej odporności, w tym osób z grup podwyższonego ryzyka. Mogą one także dotyczyć osób zdrowych.

Obecna sytuacja epidemiologiczno-wirusologiczna nie daje podstaw do zaostrzenia metod nadzoru nad grypą w skali kraju, ani do ogłaszania specjalnego alertu epidemiologicznego - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Bardzo istotną kwestią jest wzrost świadomości społeczeństwa o skutkach zagrożeń jakie niesie ze sobą zakażenie spowodowane przez wirus grypy nie tylko w aspekcie zdrowotnym ale także w aspekcie ekonomicznym. Szczególną rolę pełnią tutaj lekarze oraz przestrzeganie przez społeczeństwo podstawowych zasad higieny.Niska świadomość społeczna i brak wiedzy na temat powikłań pogrypowych skutkuje niską wszczepialnością przeciw grypie zarówno pacjentów jak i pracowników ochrony zdrowia.
PZH zachęca również do szczepień przeciw grypie. Szczepionki dostępne w Polsce są szczepionkami trójskładnikowymi, inaktywowanymi zawierającymi jedynie fragment wirusa grypy: A/H1N1/, A/H3N2/ oraz typ B, które nie są w stanie wywołać choroby. Należy podkreślić, że od dwóch sezonów epidemicznych szczepionka przeciwko grypie zawiera podtyp A/H1N1/pdm09. Są to szczepionki bezpieczne i skuteczne. Nie zawierają tiomersalu. Doniesienia o niepożądanych odczynach poszczepiennych (narkolepsja) po szczepionkach przeciw grypie dotyczyły szczepionki nie zastosowanej nigdy w Polsce.

Źródło: www.pzh.gov.pl