Pracodawcy RP przedstawili komentarz do uchwały NSA w sprawie opodatkowania abonamentów medycznych.
Dotychczas różne sądy wydawały odmienne uchwały w kwestii tego, czy abonamenty medyczne powinny stanowić przychód po stronie pracownika i zostać opodatkowane, czy nie. Uchwała pełnej Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego kończy ten długoletni spór. Niestety, rozstrzygnięcie nie jest korzystne dla pacjentów – pracowników, którzy ostatecznie będą musieli płacić podatek od abonamentów medycznych.
Pracodawcy RP wielokrotnie zwracali uwagę na wady takiej interpretacji. Jak mówi ekspert PRP Grzegorz Byszewski, „przede wszystkim abonament jest stawiany do dyspozycji pracownika, który nie powinien płacić za tę dyspozycję, a za faktycznie uzyskane świadczenia". Wyjaśnia, iż „te zaś trudno dokładnie obliczyć, bo w wartość pakietu medycznego są wliczane zarówno świadczenia związane z medycyną pracy, które nie mogą zostać opodatkowane, jak i te dodatkowe, podlegające opodatkowaniu".
Byszewski zgadza się jednak, że opodatkowanie faktycznej usługi – gdyby takie rozdzielenie dało się przeprowadzić – byłoby zasadne.
Więcej na ten temat na stronie internetowej PRP.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.pracodawcyrp.pl, stan z dnia 24 października 2011 r.

Data publikacji: 25 października 2011 r.