12 września 2017 roku w Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa „Siedzący tryb życia jako 4. przyczyna zgonów na świecie”. Spotkanie było oficjalnym rozpoczęciem projektu „Spacer po zdrowie - Zaproś swojego lekarza!”, który został objęty Narodowym Programem Zdrowia Ministerstwa Zdrowia.
 
Podczas konferencji lek. med. Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych i organizatorka projektu przytoczyła badania Eurobarometru z 2014 roku, z których wynika, że jedynie 5 procent Polaków rusza się regularnie, 23 procent robi to z pewną regularnością, 18 procent czasami, a 54 procent nie rusza się wcale.
 
- Jeżeli mimo regularnego uprawiania sportu, siedzimy 8 godzin w pracy, korzyści dla zdrowia są mniejsze. Każde 5 minut na jedną godzinę powinniśmy się ruszać. Podczas chodzenia mamy dużo więcej fajnych pomysłów - mówi Anna Plucik-Mrożek.
 
Profesor Artur Mamcarz, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kardiolog, zauważyła, że seniorzy, którzy teoretycznie na emeryturach powinni mieć najwięcej czasu na aktywność fizyczną, również mają swoje wymówki i chętniej sięgają po leczenie farmakologiczne. 
- Ruch jest lekiem! Każdy ruch może zastąpić lek, ale nie każdy lek zastąpi ruch. Wystarczy 30 minut dziennie do 300 minut - to zalecenia prewencyjne w kardiologii - wyjaśnia.
 
30 września 2017 roku dla swojego zdrowia będą spacerować mieszkańcy Chrzanowa, Oświęcimia, Sandomierza, Skierniewic, Tarnobrzega i Żyrardowa. Każdy może wziąć udział w wydarzeniu. Wystarczy się zarejestrować na stronie: http://www.perlasport.pl/spacer-po-zdrowie/.
 

Źródło: Centrum Prasowe PAP