Prezydent, jak zapowiedział, tak zrobił: zawetował 3 ustawy zdrowotne. Jeśli Platforma Obywatelska chce odrzucić prezydenckie weto, musi dogadać się z klubem Lewicy.

„Nie podpisując 3 z 6 ustaw zdrowotnych, spełniam swoje obietnice wyborcze” – powiedział Prezydent Lech Kaczyński tuż po ogłoszeniu swojej decyzji. Uznania prezydenta nie zyskały ustawy: o ZOZ, o pracownikach ZOZ oraz przepisy wprowadzające reformę.

Jednak zdaniem Lecha Kaczyńskiego, zmiany w służbie zdrowia są potrzebne, dlatego podpisał 3 pozostałe ustawy: o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia. Lech Kaczyński nie krył, że zdecydował się na weto, ponieważ nie otrzymał zgody na referendum ws. kierunku reformy służby zdrowia.

Szefowa Resortu Zdrowia zapewnia, że Rząd się nie podda. „Platforma Obywatelska zaproponowała plan naprawy publicznej ochrony zdrowia. Dlatego będziemy robić wszystko, by przekonać Sejm do odrzucenia weta” – powiedziała. Zaznaczyła, że wciąż wierzy w odpowiedzialność posłów opozycji, którzy „potrafią wznieść się ponad doraźne interesy własnych ugrupowań”.

Jej zdaniem, zawetowanie ustaw zdrowotnych przez Prezydenta to bardzo zła wiadomość dla polskich pacjentów. „Tym bardziej, że zawetowanie ustawy wprowadzającej oznacza w istocie, że żadna z ustaw pakietu zdrowotnego nie wejdzie w życie” – powiedziała.

źródło: Puls Medycyny, 26 listopada 2008 r.