Wiadomość o ustąpieniu papieża przyszła w Dniu Chorego po to, byśmy w Polsce i wszędzie na świecie pamiętali o obowiązku zapisanym w Biblii: być blisko chorego - zaznaczył szef rządu. Jak dodał, największym darem, jaki możemy dać choremu jest nasza obecność.

Uroczysta gala wręczenia nagród św. Kamila odbyła się w Warszawie. Tegoroczne wyróżnienia otrzymali m.in.: aktor Jerzy Stuhr, Ewa Błaszczyk z Fundacji "A kogo?" oraz prof. Wojciech Rowiński - konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Zwracając się do osób wyróżnionych premier powiedział, że oddaje szczególny hołd tym wszystkim, którzy całe swoje życie poświęcili osobom cierpiącym: - Bardzo szanujemy wasz wysiłek i jesteśmy pod wielkim wrażeniem waszej pracy.

Mówiąc o Dniu Chorego Donald Tusk zaznaczył, że istnieje niesamowita klamra w tym, że to papież Jan Paweł II uczynił 11 lutego dniem pamięci, czułości, troski wobec wszystkich chorych.
Nagroda Św. Kamila - patrona chorych i pracowników służby zdrowia - ustanowiona została w 2007 r. z inicjatywy Ojców Kamilianów oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jej główną ideą jest promowanie osób oraz instytucji, które przyczyniają się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami.

Źródło: www.kprm.gov.pl