Według Federacji urzędnicy nie chcą albo nie potrafią zrozumieć, że w przypadkach gdy choroba przebiega stabilnie a pacjent dobrze się czuje, to wizyty w poradni mogą być rzadkie i sprowadzać się de facto do powtórzenia leków. Właśnie dla takich sytuacji, przypominają autorzy komunikatu, prezes NFZ, w zarządzeniu określającym warunki realizacji świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, określił definicję porady, która pozwala lekarzowi POZ na wystawienie recept bez konieczności każdorazowego zbierania pełnego wywiadu i przeprowadzania pełnego badania przedmiotowego.

Jak przyznaje Federacja definicja taka stanowi wprawdzie pewne odstępstwo od powszechnie obowiązujących wymogów, ale umożliwia lekarzom POZ zaoszczędzenie czasu i przeznaczenie go dla innych pacjentów, których w POZ przybywa.

- Regulacja taka wynika z faktu, iż jednym z ważniejszych codziennych zajęć lekarzy POZ jest opieka nad pacjentami przewlekle chorymi - mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, astmą czy innymi przewlekłymi schorzeniami są stałymi klientami naszych przychodni. Część z nich leczona jest na podstawie diagnozy postawionej przez lekarza POZ, inni kontynuują terapie rozpoczęte w poradniach specjalistycznych. Dlatego właśnie prezes NFZ zezwolił na wystawienie recept bez zbędnej procedury.

Według przedstawiciela Porozumienia sytuacja, w której przychodnie w województwie mazowieckim karane są za udzielanie świadczeń zgodnie z warunkami podpisanych umów, wydaje się co najmniej dziwna.  Federacja ostrzega, że efektem takich działań może być wydłużenie się kolejek.

- Ostatni tak nieprzemyślany pomysł mazowiecki NFZ zaprezentował trzy lata temu, domagając się każdorazowo osobistej wizyty pacjenta w poradni – skończyło się to medialnym  wystąpieniem minister Ewy Kopacz, która zapewniała pacjentów, że fanaberie funduszu zostały już ukrócone – dodaje Wojciech Pacholicki. - Może tym razem Bartosz Arłukowicz wystąpi na bis?

Według załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia porada lekarska to świadczenie opieki zdrowotnej udzielone w warunkach ambulatoryjnych albo w domu świadczeniobiorcy, przeprowadzone zgodnie z zasadami dobrej praktyki lekarskiej przez lekarza posiadającego kwalifikacje określone w niniejszym zarządzeniu, obejmujące:
- badanie przedmiotowe lub,
- badanie podmiotowe lub,
- świadczenia zabiegowe lub,
- badania diagnostyczne niezbędne dla postawienia diagnozy lub kontynuacji prowadzonego przez lekarza procesu leczenia lub,
- ordynację leków;

[§ 2 ust. 1 pkt 7  zarządzenia 85/2011 prezesa NFZ określający warunki realizacji świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej]