Tylko w styczniu i w lutym (do 22.02.2013) odnotowano ponad 1,17 mln. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, ponad 6,5 tys. hospitalizacji oraz 113 zgonów z powodu tej choroby zgłoszonych w ramach rutynowego nadzoru, co kilkakrotnie przekracza statystyki ubiegłoroczne.

Od czterech tygodni zapadalność na grypę i liczba zgłaszanych przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę spada. Meldunki epidemiologiczne wskazują na to, że w okresie od 23 do 28 lutego 2013 roku odnotowano ogółem 77 151 przypadków zachorowań. Najwięcej przypadków zgłoszonych zostało z województwa pomorskiego (14 163), dzienna zapadalność w tym województwie wynosiła 103,2 przypadki na 100 tys. ludności. Wzrost zapadalności w porównaniu z ubiegłymi tygodniami odnotowano tylko w trzech województwach: podlaskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. W pozostałych województwach obserwowano spadek zapadalności na grypę. Przewiduje się, że sezon grypowy będzie trwał jeszcze kilka tygodni.

Tegoroczny sezon epidemiczny wskazuje na to, że niezbędne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych prowadzących do podniesienia poziomu wiedzy i świadomości, zarówno wśród pacjentów, jak i personelu medycznego, w zakresie zagrożeń wynikających z zachorowań na grypę i jej powikłań, skutecznych metod terapii oraz korzyści wynikających ze szczepień przeciw grypie.

Źródło: www.pzh.gov.pl