Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku zakupił i przekaże do eksploatacji pięć nowoczesnych ambulansów sanitarnych – dwa dla ratownictwa medycznego, trzy dla nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nowe ambulanse zastąpią wysłużone auta. Wyposażone są w specjalistyczny sprzęt medyczny. Karetki zakupiono ze środków własnych stacji w ramach rozstrzygniętego postępowania przetargowego.

Zakupione zostały dwa ambulanse sanitarne typu C marki FIAT Ducato 250 S.C z silnikiem wysokoprężnym (turbo-diesel) o pojemności 2999 cm3, mocy 177 KM, zapewniającym przyśpieszenie pozwalające na sprawną jazdę w ruchu miejskim. Ambulanse – przeznaczone dla działalności ratownictwa medycznego – wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny: nosze główne wraz z transporterem, defibrylator z możliwością dokonywania teletransmisji zapisu EKG do ośrodka kardiologii inwazyjnej, respirator, krzesełko kardiologiczne, centralną instalację tlenową, deskę ortopedyczną, klimatyzację przedziału medycznego i kabiny kierowcy, terminal statusów i radiotelefon cyfrowy.

Trzy ambulanse sanitarne typu A1 marki Volkswagen Cady z silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem o pojemności 1598 cm3, mocy 100 KM posiadające napęd na koła przednie zaopatrzone są w nosze z transporterem i przystosowane są do przewozu 3 osób z kierowcą w pozycji siedzącej (plus 1 osoba w pozycji leżącej na noszach), posiadają też instalację tlenową. Pojazdy zastąpią wysłużone auta działające w nocnej i świątecznej pomocy w oddziałach w Płocku, Sierpcu i Gostyninie.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mazovia.pl, stan z dnia 26 października 2015 r.