Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalny serwis informacyjny poświęcony wprowadzanym od 1 stycznia 2015 r. przepisom, tworzącym tzw. pakiet onkologiczny. Serwis zawiera podstawowe informacje na temat pakietu, skierowany jest przede wszystkim do pacjentów.

Na portalu wyjaśniono, czym jest szybka terapia onkologiczna, jakie korzyści przyniesie, w jaki sposób można rozpocząć leczenie w ramach tej terapii, czym jest karta szybkiej terapii onkologicznej, kto ją wydaje i kto ją może otrzymać.

Ministerstwo informuje także, na czym polega zniesienie limitów w leczeniu chorób nowotworowych, jaki będzie skład konsylium, które będzie opracowywało plan leczenia pacjenta i jaka będzie rola lekarza rodzinnego w diagnostyce onkologicznej. Określa także rolę koordynatora w procesie leczenia.

Serwis podaje obowiązkowe terminy wyznaczone na wykonanie diagnostyki onkologicznej, których muszą przestrzegać placówki.

W styczniu 2015 na portalu znajdą się także informacje o placówkach, w których pacjenci będą się mogli leczyć w ramach szybkiej terapii onkologicznej.

Serwis jest dostępny pod adresem www.pakietonkologiczny.gov.pl

Rozwiązania zawarte w tzw. pakiecie onkologicznym mają poprawić jakość i dostępność opieki zdrowotnej. Rozwiązania mają usprawnić obsługę pacjentów przez placówki medyczne, umożliwić wykrywanie chorób we wczesnym stadium dzięki rozszerzeniu uprawnień diagnostycznych POZ i zapewnić wszystkim dostęp do rzetelnych informacji o tym, gdzie najszybciej można uzyskać potrzebne świadczenia zdrowotne.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 2 grudnia 2014 r.