Według opinii prawników z kancelarii Lex Secure z Sopotu lekarz, który nie ma podpisanej indywidualnej umowy z NFZ, na wypisywanie recept refundowanych, lecz pracuje w podmiocie leczniczym (szpitalu) który to podmiot taki kontrakt posiada czyli jako lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, może wystawiać recepty sobie oraz członkom swojej rodziny, jednakże nie może on zawierać przy tym adnotacji „pro auctore” oraz „pro familiae”.
W związku z tym lekarz nie może w takiej sytuacji prowadzić dokumentacji w formie uproszczonej, przewidzianej w rozdziale 5a rozporządzenia Ministra Zdrowia, w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, lecz obowiązany jest prowadzić pełną dokumentację , przewidzianą w rozdziale 2 tego rozporządzenia, który określa zasady prowadzenia dokumentacji podmiotu leczniczego.
OZZL: lekarz bez umowy z NFZ może wypisać receptę na siebie i rodzinę
Z opinii prawnej zamieszczonej na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wynika, że lekarz pracujący w szpitalu, który ma podpisany kontrakt z NFZ na wypisywanie recept, może wypisać receptę dla siebie i swojej rodziny. Jednak wówczas lekarz nie może jednak prowadzić uproszczonej dokumentacji, musi być ona pełna.