NRL: za granicę wyjeżdżają nie tyko młodzi lekarze
Z danych Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, że zjawisko emigracji dotyczy nie tylko młodych lekarzy, ale także doświadczonych specjalistów. Głównym powodem emigracji nie są powody ekonomiczne, chociaż są także istotne. Lekarze wskazują też takie przyczyny jak nadmierna liczba procedur biurokratycznych związanych z obsługą pacjenta.
Pytani o powody wyjazdów lekarze wskazują także zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia nakazujące lekarzom określanie poziomu refundacji za wystawione pacjentom recepty pod groźbą kar finansowych, czy powszechne przyzwolenie na nierespektowanie dopuszczalnego czasu pracy.
Z danych NIL wynika, że od 1 stycznia do 1 grudnia 2015 roku wśród pobierających w izbach lekarskich zaświadczenia potrzebne do podjęcia pracy w innych krajach Unii Europejskiej lekarze do 30 roku życia stanowili 28,52 procenta, a lekarze dentyści do 30 roku życia - 36,36 procenta, natomiast lekarze pomiędzy 30 a 40 rokiem życia stanowili 32,83 procenta, a lekarze dentyści pomiędzy 30 a 40 rokiem życia - 30,48 procenta wszystkich wyjeżdżających. Znaczący był także odsetek lekarzy zainteresowanych wyjazdem w wieku od 40 do 50 lat, było ich 22,30 procenta, a lekarzy dentystów w tym przedziale wiekowym - 20,85 procenta. Lekarze pomiędzy 50 a 60 rokiem życia stanowili 12,80 procent wyjeżdżających, a lekarzy dentyści w tym przedziale wiekowym - 10,16 procenta. Lekarze pomiędzy 60 a 70 rokiem życia zainteresowani wyjazdami stanowili 3,17 procent, a lekarze dentyści pomiędzy 60 a 70 rokiem życia - 2,14 procenta wszystkich pobierających potrzebne do wyjazdu zaświadczenia.
Czytaj: W Polsce brakuje lekarzy, resort zdrowia zapowiada sposoby poprawy tej sytuacji>>>
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz przytaczał ten dane, protestując przeciw przedstawionemu przez Rzecznika Praw Pacjenta Krystynę Kozłowską pomysłowi związania rezydentury finansowanej ze środków publicznych z obowiązkiem przepracowania określonego czasu w Polsce w systemie ubezpieczeń zdrowotnych.
„ Rozwiązanie takie przedstawia Pani Minister jako remedium na zjawisko emigracji zarobkowej młodych specjalistów. Pragnę wyjaśnić, że założenie, jakie legło u podstaw Pani pomysłu, jest błędne, gdyż opiera się nieprawdziwych przyczynach wyjazdów lekarzy za granicę. Wbrew Pani opinii obecnie to nie warunki finansowe są głównym czynnikiem, z którego powodu lekarze decydują się na emigrację” – podkreślił prezes NRL.
Prezes Hamankiewicz zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta z prośbą o ponowną analizę przestawionego pomysłu, który nie rozwiąże problemów będących rzeczywistymi powodami emigracji lekarzy, a doprowadzi do jeszcze większej frustracji młodych lekarzy.
„Liczę na konstruktywny dialog w celu wypracowania wspólnego stanowiska dotyczącego podniesienia jakości kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce poprzez wspieranie takich działań, które zmierzają od odbiurokratyzowania pracy lekarza w Polsce” – napisał prezes NRL.






