W liście otwartym Prezesa NRL Macieja Hamankiewicza czytamy: 
W związku z zaistniałą sytuacją Prezes NRL wystosował list otwarty w którym czytamy "Minister Zdrowia poinformował poprzez media, że nie wziął udziału w tych wydarzeniach, ponieważ były to spotkania sponsorowane przez firmy farmaceutyczne. Chciałbym zaprotestować przeciwko takiej ocenie jednych z najważniejszych wydarzeń w środowisku medycznym w naszej części Europy i podkreślić, że w Krakowie pojawiła się rekordowa liczba ponad dziewięciuset lekarzy polskich ze wszystkich kontynentów, a bogaty program zawierał m.in. zagadnienia misji, etyki i klauzuli sumienia lekarzy oraz zasad działania systemów opieki zdrowotnej w różnych krajach. Bardzo żałujemy, że Minister Zdrowia nie zechciał podzielić się swoimi uwagami i wysłuchać opinii czołowych przedstawicieli środowiska lekarskiego z całego świata. Pragnę zaznaczyć, że żadne wydarzenie takiej skali nie może obyć się bez wsparcia sponsorów – organizatorzy pozyskali kilkanaście firm reprezentujących różne branże, które nie miały żadnego wpływu na tematykę Zjazdu i Kongresu. Dzięki różnym ofiarodawcom, w tym pomocy Naczelnej Rady Lekarskiej, Okręgowych Rad Lekarskich, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz innych instytucji niezwiązanych z działalnością medyczną udało się zorganizować Kongres. Jedna polska firma farmaceutyczna pokryła koszty udziału i zakwaterowania kilkudziesięciu lekarzy zza wschodniej granicy, którzy nie posiadali odpowiednich środków finansowych na przybycie do Polski – pisze prezes Hamankiewicz.

NRL podkreśla, że decyzja ministra zdrowia jest tym bardziej niezrozumiała, że w spotkanie swoim patronatem objął Prezydent Bronisław Komorowski. W Komitecie Honorowym znalazło się również wiele innych osobistości – wśród nich marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojciech Nowak. Kongres objęły patronatem medialnym publiczne media, m.in.: Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa, Radio Kraków. 

Minister Zdrowia, za pośrednictwem rzecznika prasowego resortu, poinformował również media, że nie mógł pojawić się na Kongresie, ze względu na ważne głosowania w Sejmie, w piątek 24 maja. Kongres jednak trwał do 26 maja – zauważają lekarze.

Źródło: www.nil.org.pl