Nowe komisje nie pomogą pacjentom
Do końca roku muszą powstać przy wojewodach specjalne komisje orzekające w przyspieszonym trybie, czy doszło do błędu medycznego.
Od przyszłego roku pacjenci poszkodowani wskutek błędu medycznego nie będą musieli iść do sądu.
Od przyszłego roku pacjenci poszkodowani wskutek błędu medycznego nie będą musieli iść do sądu.
Ich sprawę w ciągu kilku miesięcy rozpatrzy specjalna komisja powołana przez wojewodę. Przewiduje to nowelizacja ustawy o prawach pacjenta z 28 kwietnia 2011 r. Dnia 17 czerwca wchodzi w życie art. 3 tej ustawy. Samorządy medyczne i prawnicze, a także organizacje działające na rzecz pacjentów mogą już zgłaszać swoich kandydatów do komisji. W każdym województwie ma ona liczyć 16 członków, po połowie z wykształceniem medycznym i prawniczym. Już wiadomo, że z tworzeniem komisji będą problemy. W każdej z nich swoich sześciu reprezentantów powinny mieć organizacje działające na rzecz pacjenta. W niektórych województwach nie ma jednak prężnie działających fundacji ani stowarzyszeń.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 17 czerwca 2011 r.
Opublikowano: www.samorzad.lex.pl
Data publikacji: 17 czerwca 2011 r.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 17 czerwca 2011 r.
Opublikowano: www.samorzad.lex.pl
Data publikacji: 17 czerwca 2011 r.





