Na konferencji prasowej w środę w Gdańsku Nowak przytoczył fragment dokumentu programowego PiS, w którym mowa jest o kontynuacji naprawy systemu ochrony zdrowia, rozpoczętego przez prof. Zbigniewa Religę, ministra zdrowia w rządzie PiS.

,,PiS wprowadzi ustawę o sieci szpitali publicznych. Wskaże ona te jednostki, które będą finansowane z budżetu i stworzą system szpitali, w których świadczenia medyczne gwarantowane ze środków publicznych będą udzielane wszystkim Polakom" - głosi inny fragment dokumentu PiS, odczytany przez Nowaka.

Minister w Kancelarii Prezydenta przypomniał w tym miejscu zapowiedzi Religi z 2006 r. o tym, że po wprowadzeniu sieci szpitali placówki mające poniżej 150 łóżek przestaną istnieć.

W województwie pomorskim szpitali mających poniżej 150 łóżek jest siedem - w Pucku, Helu, Nowym Dworze Gd., psychiatryczny w Słupsku, Instytut Medycyny Tropikalnej w Gdyni, a także w Gdańsku - Studencki oraz MSWiA. To właśnie przed siedzibą tego ostatniego Nowak zorganizował swoją konferencję prasową.

,,Chcemy zapytać przedstawicieli PiS-u, które z tych szpitali, czy może wszystkie, mają być zlikwidowane?" - powiedział polityk PO.

B. wicemarszałek pomorski i b. szef oddziału NFZ w Gdańsku Mirosław Górski, obecnie kandydat PiS do Senatu w okręgu nr 67 (powiaty: kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski) powiedział PAP, że wypowiedź Nowaka to ,,straszak polityczny". ,,Nigdy nie było zamiaru zamachu na te szpitale, kto dziś tak twierdzi, mówi nieprawdę" - dodał.(PAP)

rop/ la/ jbr/