Firma farmaceutyczna Sequoia wyspecjalizowała się w produktach farmaceutycznych dla niemowląt i dzieci oraz dla kobiet w ciąży. Jej oferta obejmuje wyroby stosowane w leczeniu  infekcji i grypy, gorączki, bólu, ran, , alergii, niedokrwistości, a także ochronie przewodu pokarmowego oraz profilaktyce krzywicy.

Jak poinformowała we wtorek 11 sierpnia 2015 roku rzecznik Maspeksu Dorota Liszka, firma złożyła już wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na kupno 44 procent udziałów w spółce Sequoia. Sprzedającym jest fundusz zarządzany przez Paan Capital. Strony podpisały już w tym zakresie wstępną umowę.
-  Spodziewamy się wydania zgody przez UOKiK w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy, co pozwoli nam sfinalizować transakcję- poinformowała Liszka.
 

Według prezesa Maspex Wadowice Krzysztofa Pawińskiego grupa zdecydowała się na inwestycję, ponieważ Sequoia  specjalizuje się w atrakcyjnych segmentach rynku farmaceutycznego. Prezes tej spółki Jarosław Wypych liczy, że nowy inwestor przyczyni się do realizacji strategii, jaką jest budowanie innowacyjnej, polskiej firmy farmaceutycznej.

Według przedstawionych danych rynek farmaceutyczny w Polsce jest szóstym w Europie pod względem wartości i w następnych latach powinien nadal się rozwijać w tempie około 4 procent rocznie. W Polsce wydajemy na leki rocznie około 114 euro na osobę, gdy średnia w Europie waha się w granicach około 220 euro.

Grupa Maspex Wadowice jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Posiada spółki zależne i zakłady produkcyjne w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech i Litwie. W 2014 roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,3 mld zł, z czego 1/3 stanowiła sprzedaż zagraniczna. W tym roku przejęła wybrane aktywa firmy Agros Nova, dzięki czemu stała się największą polską grupą spożywczą, której obroty przekroczą w tym roku 4 mld zł. (pap)

Aktualne informacje z zakresu prawa farmaceutycznego, analizy i komentarze ekspertów zawiera program LEX Apteka.
 
Wypróbuj program i pobierz bezpłatną wersję testową – www.produkty.lex.pl/apteka