Poinformowała o tym rzeczniczka dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska.

Podkreśliła, że rozmowy i negocjacje dyrekcji oddziału NFZ z dyrektorami placówek „miały na celu zbliżenie cen jednostkowych w stacjonarnym lecznictwie psychiatrycznym na Dolnym Śląsku do średnich cen w kraju”.

W porozumieniu szefowie szpitali zobowiązali się do wycofania wypowiedzianych wcześniej umów z Funduszem, natomiast Dolnośląski NFZ - do zakontraktowania świadczeń zdrowotnych po wyższej cenie.

Mierzwińska dodała, że postępowanie konkursowe na lata 2014-2015 będzie przeprowadzone pod koniec tego roku i „zagwarantuje wzrost finansowania lecznictwa psychiatrycznego na Dolnym Śląsku o ponad 8 milionów złotych”.

Dyrektor Milickiego Centrum Medycznego Maciej Biardzki, który w imieniu zbuntowanych placówek negocjował z dyrekcją NFZ, powiedział PAP, że pisemne porozumienie zostanie zawarte w piątek, ale ustalony kompromis mieści się w „realiach finansowych możliwości i widełkach wymagań, do których szefowie innych placówek upoważnili swych negocjatorów do zawarcia kompromisu”.

„Psychiatra w całym kraju jest niedofinansowana, zatem jeśli teraz będziemy podobnie niedofinansowani, jak inne placówki w kraju, to nie oznacza, że wszystkie problemy znikną. Jednak na pewno sytuacja może być lepsza od dotychczasowej” – podkreślił Biardzki.

W lipcu tegoroczny kontrakt z NFZ zerwały wszystkie placówki psychiatryczne na Dolnym Śląsku. Chciały podwyższenia kwoty 180 zł dziennie na osobę. Jak mówiła wówczas Halina Flisiak-Antonijczuk, wojewódzki konsultant ds. psychiatrii dziecięcej, szpitale wypowiedziały kontrakty "z rozpaczy, bo stawka 180 zł za tzw. osobodzień to przynajmniej o 70 zł za mało". Według wyliczeń specjalistów dopiero stawka 250 zł może zapewnić leczenie na odpowiednim poziomie.

Na Dolnym Śląsku we wszystkich placówkach psychiatrycznych jest ponad 800 łóżek - zarówno w szpitalach psychiatrycznych, jak i na oddziałach psychiatrycznych innych placówek. Jak wynika z ustawy, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców regionu, takich łóżek powinno być ponad 1200. Na lecznictwo psychiatryczne przeznacza się na Dolnym Śląsku ponad 140 mln zł rocznie.