MZ: podpisano rozporządzenie w sprawie zastosowania przymusu bezpośredniego
22 2014 roku stycznia wejdą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 stycznia 2013 roku. w sprawie sposobu dokumentowania przypadków zastosowania przymusu bezpośredniego.
Rozporządzenie określa sposób dokumentowania przypadków zastosowania przymusu bezpośredniego wobec osób umieszczonych na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 2013 roku o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (Dz. U. z 2014 r. poz. 24) w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.
Zastosowanie przymusu odnotowane będzie w indywidualnej i zbiorczej dokumentacji medycznej, w której oprócz samego faktu zastosowania przymusu odnotowuje się również jego przyczyny, uzasadnienie wyboru środka, czas stosowania przymusu oraz informację o uprzedzeniu osoby umieszczonej przed zastosowaniem przymusu.
Informację o zastosowaniu przymusu pielęgniarka umieszcza też w księdze raportów pielęgniarskich.
Akt czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.
Czytaj także na ten temat>>>





