- Nowa edycja funduszy norweskich i EOG rozpoczęła się w momencie prowadzenia prac nad przyszłą perspektywą finansową Unii Europejskiej. Tym bardziej, pomoc oferowaną obecnie przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię należy uznać za szczególnie ważne narzędzie, pozwalające sfinansować wiele cennych inwestycji prorozwojowych - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski otwierając konferencję, podczas której zaprezentowano założenia II edycji funduszy norweskich i EOG w tym w szczególności w obszarach: środowiska, zdrowia oraz kultury. Do wykorzystania na projekty z tego zakresu jest 250 mln euro.

- Pierwsza edycja Funduszy Norweskich okazała się ogromnym sukcesem - podkreślił obecny na spotkaniu Ambasador Norwegii w Polsce Enok Nygaard zaznaczając, że przy realizacji nowych programów i projektów, norwescy oraz polscy eksperci będą współpracować w kluczowych obszarach wspólnego zainteresowania. - Jestem przekonany, że w nadchodzących latach nasze dwustronne stosunki umocnią się jeszcze bardziej - powiedział Ambasador Nygaard.

Z Mechanizmów Finansowych wspierane będą działania dwóch programów: Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu oraz Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych. Ich głównym celem jest polepszenie jakości usług zdrowotnych, zwiększenie do nich dostępu, profilaktyka w zakresie chorób nowotworowych oraz zapobieganie lub zmniejszanie stopnia zachorowalności na choroby związane ze stylem życia. Za zarządzanie programami, na których łącznie przeznaczono 70 mln euro, odpowiedzialne będzie Ministerstwo Zdrowia.

Więcej informacji na stronie: www.eog.gov.pl