Placówki medyczne mają mniej długów – zobowiązania wymagalne publicznych ZOZ na koniec III kwartału wyniosły o ok. 6 proc. mniej, niż na koniec czerwca br., dając kwotę 2,56 mld zł.
Jest dobrze…
Najbardziej obniżyły się długi placówek samorządowych, z dwóch powodów. Po pierwsze, przekształcenie w spółki powoduje, iż takie zakłady „od razu znikają z ministerialnej statystyki". Poza tym, w związku ze wzrostem znaczenia ochrony zdrowia w kampaniach samorządowych, powiaty i miasta zaczęły spłacać najpilniejsze długi.
… czy źle?
Niestety, na tym kończą się dobre informacje – w następnych miesiącach nie będzie poprawy. Narasta problem z nadwykonaniami, za które NFZ nie chce płacić.
Tegoroczny budżet Fundusz prezentuje się raczej słabo, o czym może świadczyć fakt, iż „w ostatnim tygodniu zdecydowano o jego obniżeniu". Jak wyjaśnia Szef Sejmowej Komisji Zdrowia, były Wiceminister Zdrowia za rządów Prawa i Sprawiedliwości, Bolesław Piecha, „o tej porze roku zazwyczaj podwyższano zdrowotne wydatki o setki mln zł, natomiast w ostatnim tygodniu trzeba było je obciąć o ok. 150 mln zł".
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 29 listopada 2010 r.