75 procent przychodni oraz 82 procent lekarzy rodzinnych podpisało umowy na świadczenie usług POZ na rok 2015 – powiedział 2 stycznia 2015 r. wieczorem Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz. Minister poinformował także, że wydane zostały przepisy, które ułatwiają zakładanie nowych placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

- W ramach tych przepisów uprościliśmy procedury i skróciliśmy czas zakładania nowych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział minister Arłukowicz.

2 stycznia 2015 roku po południu opublikowane zostały zarządzenia prezesa NFZ w tej sprawie. Zarządzenia dostępne są na stronie Funduszu (www.nfz.gov.pl).

Minister Arłukowicz powiedział, że w całej Polsce uruchomiono już procedury dotyczące uruchomienia w sumie 67 nowych placówek POZ. Na przykład w województwie dolnośląskim mają powstać 3 nowe placówki, w lubelskim – 15, w łódzkim – 2, w mazowieckim – 1, w opolskim – 9, w podkarpackim – 5, w podlaskim – 5, w śląskim – 5, w warmińsko-mazurskim – 5, w małopolskim – 5 i w lubuskim – 9.

- Będziemy zachęcać pacjentów, aby wybierali te placówki, które nie będą przed nimi zamykać drzwi, a które zajmą się po prostu leczeniem – podkreślił minister Arłukowicz. – Musimy skończyć z corocznym, trwającym od 10-ciu lat, szantażem prowadzonym przez Porozumienie Zielonogórskie wobec pacjentów i wobec kolejnych ministrów zdrowia.

Dodał też, że NFZ nie zapłaci „za ani jeden dzień, kiedy przychodnia była zamknięta” tym świadczeniodawcom, którzy nie podpisali porozumień. Zachęcił również do podpisywania umów przez świadczeniodawców POZ jeszcze 2 stycznia 2015 r. oraz w weekend.

Minister podkreślił, że placówki, które nie otworzą gabinetów 5 stycznia 2015 r., wypadną definitywnie z systemu publicznego i aby ponownie rozpocząć działalność, będą musiały ponownie przejść całą procedurę, włącznie ze zbieraniem deklaracji pacjentów.

Wśród przychodni, które dotychczas podpisały porozumienia, są 694 placówki należące do członków Porozumienia Zielonogórskiego.

Magdalena Okoniewska

Opublikowano:: www.zdrowie.abc.com.pl , stan z dnia 2 stycznia 2015 r.