Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat w związku z informacjami prasowymi, której dotyczyły listu wiceministra Marka Tombarkiewicza skierowanego między innymi do dyrektorów szpitali psychiatrycznych. „W piśmie rozesłanym zgodnie z sugestią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które, tak jak i Ministerstwo Zdrowia, prowadzi szereg działań związanych z organizacją ŚDM, nie ma mowy o jakimkolwiek zakazie wydawania przepustek” – czytamy w komunikacie resortu.

Ministerstwo wyjaśnia, że pismo nie sugeruje, iż osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą zagrażać uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. „Tak duże imprezy bardzo często wywołują silne emocje zarówno u osób bezpośrednio, jak i biernie w nich uczestniczących. Ideą przyświecającą wystosowaniu pisma było dobro osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno im, jak i innym uczestnikom” – tłumaczy resort.

Ministerstwo podkreśla także, że każdy chory – także ten zmagający się z problemami natury psychicznej – zasługuje na szacunek i opiekę zapewniającą poczucie bezpieczeństwa. 

Pismo podpisane przez wiceministra Marka Tombarkiewicza dostępne jest na stronie resortu – www.mz.gov.plŹródło: www.mz.gov.pl