Jak poinformowała rzeczniczka Szpitala Powiatowego w Mielcu, Aneta Dyka-Urbańska, supernowoczesną protezę prawego biodra otrzymała 49-letnia pacjentka z województwa zachodniopomorskiego. Operację przeprowadził zespół lekarzy oddziału urazowo-ortopedycznego mieleckiego szpitala, pod kierunkiem ordynatora Mirosława Midury.

„Pacjentka ma mieć docelowo wszczepione obie protezy. Na razie wszczepiono prawą. Operację przeprowadzono w pełnym znieczuleniu. Obecnie pacjentka czuje się dobrze, zabieg przebiegł sprawnie, bez komplikacji” - zapewniła rzeczniczka.

Podkreśliła, że ta nowoczesna proteza jest doskonałym rozwiązaniem dla ludzi młodych, aktywnych zawodowo i fizycznie. Midura wyjaśnił, że proteza ma na stałe wtopioną porcelanową wkładkę, która zmniejsza ryzyko pęknięć, zarysowań, zwichnięć, ogranicza tarcie i poprawia ruchomość biodra. Ponadto trzpień endoprotezy pokryty jest specjalnym płaszczem, złożonym z dwóch warstw tytanowych kuleczek powleczonych dodatkowo kryształami tytanu. Kryształy te powodują lepszą stabilizację trzpienia w kości udowej.

„Struktura trójwymiarowa okładziny trzpienia endoprotezy powoduje, że kość pacjenta wrasta w protezę, a nie tylko ją obrasta. Kształt trzpienia, budowa, wielkość, liczba rozmiarów pozwala optymalnie dopasować go do każdego pacjenta” – zaznaczył Midura.

Według dyrektora szpitala, Leszka Kołacza, oddział urazowo-ortopedyczny to jedna z wizytówek mieleckiego szpitala. „Oddział urazowo-ortopedyczny jest jednym z najwyżej ocenianych w regionie, a nawet w Polsce. Słynie z doskonałej kadry, wdrażania z pełnym sukcesem najnowocześniejszych technologii, jest ceniony również za szeroką ofertę skierowaną do ludzi młodych” – powiedział Kołacz.(PAP)

api/ hes/